يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٩
منو اصلی
افتخارات

· نانو کامپوزیت تقویت کننده زمین های سست توسط مخترعان دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.

 

نانو کامپوزیت تقویت کننده خاک بستر توسط محققان دانشکده مهندسی عمران و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان؛ داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: اختراع «نانو کامپوزیت تقویت کننده خاک بستر» توسط دکتر عبدالحسین حداد عضو هیأت علمی گروه ژئوتکنیک دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان، مهندس فؤاد چنگیزی از فارغ التحصیلان این دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 85119 به ثبت رسید.
دکتر حداد در توضیح این اختراع گفت: در این طرح جهت مقاوم سازی و تثبيت زمين هاي سست، برای اولین بار بطور همزمان از دو ماده نوین که شامل الیاف بازیافتی پلی استر و نانو ذرات می باشد، استفاده شده است.
وی افزود: جهت بررسی میزان افزایش مقاومت خاک بستر در اثر استفاده از این نوع نانو کامپوزیت، نمونه هایی از خاك سست تثبيت شده با درصدهای مختلف نانو سیلیس و الیاف بازیافتی پلی استر ساخته و مورد آزمایش قرار گرفت و ارزیابی و مقایسه نتایج خاک اصلاح شده با خاک بستر طبیعی بیانگر افزایش قابل ملاحظه مقاومت فشاری و مقاومت برشی خاک بستر اصلاح شده نسبت به خاک بستر طبیعی است .
دکتر حداد در ادامه گفت: كاربرد اين نوع نانو کامپوزیت در امر بهسازي خاكهاي سست و نرم باعث افزایش مقاومت برشي خاک شده و از اين رو در درازمدت موجب دوام و استحكام بيشتر بستر راه ها و سازه هاي احداث شده در سطح زمين وکاهش آلودگی هاي زیست محیطی و هزینه ها می شود .
به گفته دکتر حداد ؛ مرمت و بهسازی پي و شالوده ساختمان های تاریخی از ديگر كاربردهاي اين نوع مواد تثبيت كننده است.

 

·  استاد دانشگاه سمنان در کمیته بازنگری آئین نامه بتن ایران و کمیته تخصصی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان عضو شد.

 

دکتر علی خیرالدین استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان، عضو کمیته دائمی بازنگری آئین نامه بتن ایران و کمیته تخصصی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ، ابلاغ مربوط به کمیته دائمی بازنگری آئین نامه بتن ایران که مدت آن دو سال است ، از سوی محمد مهدی رحمتی معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و محمد شکر چی زاده رئیس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی صادر شده است .
همچنین ، دکتر علی خیرالدین علاوه بر عضویت در این کمیته ، در ابلاغی از سوی محمد تقی احمدی رئیس شورای تدوین مقررات ملی ساختمان به عنوان عضو وابسته کمیته تخصصی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان با عنوان طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه هم منصوب شد

·  ثبت اختراع.