يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠
منو اصلی
آشنایی با آزمایشگاه سازه

 

آشنايي با آزمایشگاه سازه دانشگاه سمنان

آزمایشگاه سازه یکی از جدیدترین آزمایشگاه های دانشکده مهندسی عمران است که در سالیان اخیر راه اندازی شده است. ساخت، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه که شامل تجهیزات سنگین، متنوع و نسبتا گران قیمت است به کمک تعدادی از اساتید و کارشناسان دانشکده مهندسی عمران و پشتیبانی مدیریت دانشگاه و ریاست دانشکده مهندسی عمران طی یک روند بسیار طولانی انجام شده است. بخشهای اصلی این آزمایشگاه شامل کف قوی، جرثقیل سقفی و سیستم بارگذاری می باشد.کف بتن مسلح قوی آزمایشگاه می تواند به عنوان یک پی آماده برای نصب سازه های تحت آزمایش مورد استفاده قرار گیرد. جرثقیل سقفی امکان جابجایی قطعات سنگین را فراهم میسازد. تعدادچهاردستگاه جک بارگذاری با ظرفیت های مختلف امکان اعمال نیرو را بر مدل های سازه ای بوجود می آورد.کابینت الکترونیک می تواند به طور همزمان جک ها را هدایت و کنترل کند.

پروژه های قابل انجام

توان انجام تست های استاتیک بر روی قطعات سنگین باعث شده که مطالعات ارزشمندی در این آزمایشگاه آغاز شود این مطالعات توسط دانشجویان دورۀ دکتری و کارشناسی ارشد رشته های سازه وزلزله تحت راهنمایی آقای دکتر شربتدار در حال انجام است.

توانمندیهای آزمایشگاه

هدف از تاسیس این آزمایشگاه انجام مطالعات تجربی بر روی انواع سازه ها و اعضای ساختمانی بوده است. تعیین مشخصات استاتیک تیرها ، ستون ها ، اتصالات و سایر اعضای سازه ای از همه انواع نظیر فلزی ، بتنی و بنایی ، ارزیابی ضعف و قوت جزئیات طراحی در سازه های موجود و نوآوری های ساختمانی در توان آزمایشگاه می باشد. این آزمایشگاه این آمادگی را دارد تا در زمینه پروژه های تحقیقاتی ، مطالعاتی را در جهت رفع نیازهای ملی و بین المللی انجام دهد.

امكانات آزمایشگاه گروه مهندسي سازه

اين بخش داراي امكانات آزمايشگاهي براي انجام آزمايشهاي پروژه هاي تحقيقاتي سازه مي باشد . تحقيقات بر روي سازه هاي مدل شده با مقياس مناسب و تاثير جزئيات اينگونه سازه ها بر رفتار آنها مستلزم ايجاد آزمايشگاه مجهز سازه در مراكز تحقيقاتي است كه مي توان نتايج طرحهاي تحليلي را با تحقيقات عملي تركيب و از نتايج مطلوبتر آن بهره برداري نمود.

عمده ترين تجهيزات آزمايشگاهي بخش سازه ، عبارتند از :

1-       كف قوي به ابعاد8×7 متر با ظرفيت 100 تن به منظور جلوگيري از انتقال جابجايي ايجاد شده توسط بارهاي استاتيكي به زمين

2-       قابهاي بارگذاري با ظرفيتهاي مختلف

3-       جكهاي بارگذاري استاتيكي به حداكثر ظرفيت 50 تن و پمپهاي هيدروليكي مربوطه

4-       دستگاه يونيورسال جهت آزمايشهاي فشاري و خمشي

5-       نيروسنج هاي الكترونيكي (LOAD CELL)  به ظرفيت 1 الي 100 تن

6-        فشار سنج هاي الكترونيكي ( PRESSURE TRANSDUSER)

7-       تغيير مكان سنجهاي الكترونيكي (DISPLACEMENT TRANSDUSER)

8-       كرنش سنج هاي الكترونيكي  (STRAIN- GAUGE)

9-       دستگاه پيشرفته اطلاعات برداري استاتيكي (DATA LOGGER) جهت پردازش و برداشت اطلاعات

 

 

اين بخش علاوه بر انجام دادن طرحهاي پژوهشي، داراي قابليتهاي بيشماري جهت ارائه خدمات فني- پژوهشي واجرايي به سازمانها، شركتهاي ساختماني، مجريان طرحهاي عمراني و كليه افراد حقيقي و حقوقي دستاندركار در اين رشته ميباشد. برخي از اين خدمات به شرح زير است:

1-     تعيين نوع و مقاومت عناصر سازههاي مختلف چون ميلگرد، دالها، ستونها، تيرها و اتصالات و...

2-      انجام دادن آزمايشهاي كششي، فشاري و خمشي بر روي انواع عناصر سازهاي

3-     انجام آزمايش بر روي سازه با مقياس واقعي و كوچك شده

4-     انجام آزمايش و تعيين نوع خرابي بر روي انواع اعضاي باربر فولادي و بتني